
16/4/2025
Rekordowe zyski sektora bankowego w 2024 r.Kto naprawdę ponosi koszty tych miliardowych wyników?
Jeśli bank w konstrukcji umowy naruszył przepisy ustawy o kredycie konsumenckim (np. nalicza odsetki nie od pożyczonego kapitału, a od kwoty powiększonej o koszty kredytu) umowa traktowana jest wtedy jako abuzywna, a Tobie przysługuje zwrot 100% zapłaconych odsetek i prowizji oraz usunięcie odsetek z przyszłych rat - kredyt staje się nieoprocentowanym.
Kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny na osobę prywatną - nie firmowy, nie hipoteczny.
Udzielona kwota kapitału nie może przekraczać 255 550 zł (również waluty obce).
Kredyt w trakcie spłaty lub spłacony nie dawniej niż rok temu.
Umowa musi posiadać konkretne naruszenia wymienione w ustawie - możesz je u nas bezpłatnie zweryfikować.
Zwrot z banku wszystkich do tej pory zapłaconych odsetek i kosztów okołokredytowych (prowizji, ubezpieczenia, opłat operacyjnych).
Okres spłaty pozostanie bez zmian, finalnie oddasz tylko kapitał, a więc dokładnie taką kwotę jaką otrzymałeś "na rękę".
W przypadku kredytów w trakcie spłaty – przyszłe raty niższe, bez naliczonych odsetek i dodatkowych opłat - rata w 100% kapitałowa.
Sankcja nie jest raportowana w BIK, jednak przez zmniejszenie miesięcznych obciążeń zdolność kredytowa wzrośnie.
Sankcja kredytu darmowego została wprowadzona do polskiego porządku prawnego w ramach ustawy o kredycie konsumenckim (implementującej m.in. Unijną Dyrektywę 2008/48/WE). Stanowi ona narzędzie, które pozwala na uznanie kredytu za „darmowy”, jeśli tylko bank naruszył określone przepisy prawa podczas oferowania lub obsługi kredytu. W praktyce oznacza to tyle, że kredytobiorca zwraca wyłącznie pożyczony kapitał, a wszelkie koszty, takie jak odsetki, prowizje czy dodatkowe opłaty, zostają anulowane, a te już zapłacone - zwrócone.
Oczywistym jest fakt, że banki nie są instytucjami charytatywnymi, a przedsiębiorstwami kierującymi się chłodnym rachunkiem zysków i strat. Jednak nadal nie są to podmioty wyjęte spod prawa. Dotychczasowa konstrukcja umów kredytowych była niejednokrotnie tak zagmatwana, że stała się wręcz niezrozumiała. Pokrętność poszczególnych zapisów, mikroskopijne czcionki oraz wymijający charakter formułowania treści. To wszystko dawało niezwykle szerokie pole do manipulacji i było niestety umiejętnie wykorzystywane.
Zgodnie z prawem unijnym i polskim, wszelkie klauzule niedozwolone w umowie z konsumentem, które nie były wynikiem indywidualnych ustaleń, lecz zostały zawarte na przygotowanym wcześniej wzorcu umownym i są niekorzystne dla konsumenta - prowadzą do sankcji kredytu darmowego. Tak silna ochrona interesów konsumentów wynika z faktu, że w relacji z bankiem konsument jest zazwyczaj tą „stroną słabszą umowy”.
Banki są zobowiązane do rzetelnego informowania klienta o wszystkich kosztach kredytu, wysokości RRSO czy innych opłatach związanych z umową. Jeżeli instytucja finansowa przedstawiła niepełne lub nieprawdziwe dane, lub w ogóle pominęła kluczowe informacje w umowie - sankcja kredytu darmowego może zostać zastosowana - kredyt staje się darmowy.
Zdecydowanie najczęstszy przypadek ukrywania kosztów w umowach kredytowych to naliczanie odsetek od kredytowanych kosztów kredytu. Koszty samego kredytu możemy wyodrębnić na odsetki oraz koszty pozaodsetkowe takie jak np. ubezpieczenie czy prowizja. Banki często kredytując prowizję naliczały z tego tytułu dodatkowe odsetki, niejako „dublując” swoje wynagrodzenie. Do tego rodzaju praktyk bank jest absolutnie nieuprawniony - prowizja sama w sobie stanowi wynagrodzenie banku, tak więc bank nie może od tej kwoty pobierać dodatkowych odsetek, które również stanowią jego zysk.
Niepodanie wysokości marży banku
Naliczenie odsetek od kredytowanej prowizji i/lub ubezpieczenia
Błędne wskazanie całkowitej kwoty do zapłaty
Niepodanie wysokości stopy referencyjnej lub wskaźnika WIBOR
Niewskazanie daty wypłaty kredytu
Przekroczenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu
Wadliwe wskazanie procedury spłaty kredytu przed terminem
Błędne wskazanie całkowitej kwoty kredytu
Błędnie obliczone RRSO
Niezawarcie informacji o opłatach np. za prowadzenie dodatkowych rachunków
Niewskazanie wszystkich założeń przyjętych do obliczenia RRSO
Wadliwe wskazanie warunków zmiany oprocentowania
W większości przypadków sprawy o sankcję kredytu darmowego trwają od roku do maksymalnie dwóch lat od momentu rozpoczęcia współpracy.
Pierwszym krokiem jest wysłanie umowy kredytowej do bezpłatnej analizy. Jeżeli jej treść będzie naruszać zapisy ustawy, doradca indywidualnie przedstawi propozycje współpracy.
Jedyną drogą jest postępowanie sądowe. Na późniejszych etapach procesu zdarzają się propozycje ugód, jednak ich opłacalność należy rozpatrywać indywidualnie.
Pozew składamy w sądzie odpowiednim dla miejsca Twojego zamieszkania. Obecnie prowadzimy sprawy w całej Polsce.
Od dnia spłaty nie może minąć więcej niż rok. Bieg rocznego terminu przerywa złożenie oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego.
Zaświadczenie o dotychczasowej spłacie: 50 - 150 zł
Opłata sądowa od pozwu: 5% kwoty sporu, jednak nie więcej niż 1 000 zł
Opłata skarbowa za pełnomocnictwo: 17 zł
Po wygranej następuje zwrot powyższych kwot - koszty pokrywa bank.
Nie mamy stałych stawek. Każdemu Klientowi przygotowujemy parę wariantów współpracy, a każda propozycja opiera się na indywidualnie wyliczonych oszczędnościach.
Ustawa nie wyklucza kredytów, w stosunku do których istniały bądź istnieją zaległości. Nieterminowa spłata nie pozbawia więc możliwości dochodzenia roszczeń.
Śledź najnowsze wydarzenia w świecie prawa dzięki naszym regularnym aktualizacjom i analizom bieżących wydarzeń. Omawiamy zmiany regulacyjne, najnowsze orzecznictwo i najważniejsze zjawiska prawne w polskiej bankowości.
16/4/2025
Rekordowe zyski sektora bankowego w 2024 r.Kto naprawdę ponosi koszty tych miliardowych wyników?
8/4/2025
Sankcja kredytu darmowego - przegląd prasy #1Podsumowanie najważniejszych artykułów i publikacji medialnych z ostatniego tygodnia.
Prześlij swoją umowę do analizy i przekonaj się ile możesz zaoszczędzić!